Girlpower by Antonia Christmas Midnight Cup

Det var ett laddat gäng som intog Renew Arena i Väsby. 7 matcher skulle klaras av fram till midnatt inklusive möten med mer långväga gäster såsom Brynäs och Örebro. Ett kul inslag i turneringen var att en av matcherna skulle spelas med maskeradtema. SHC F14 valde att spela som luciatåg med utespelarna som tärnor och målvakt Alice som Lucia. Huvudtränare Johan fick självklart vara tomte. Samtliga matcher var otroligt välspelade och jämna. Vi nådde en bronsmatch i turneringen och som sig bör vid en midnattscup spelades den vid tolvslaget.
Härligt drag både på och utanför planen med mycket publik. Väldigt roligt att se så många tjejer spela hockey tillsammans.
SHCs tjejer visade upp fin skridskoåkning (imponerande utveckling under hösten), bra samarbete och en grym inställning igenom hela kvällen.
Ett glatt men något trött gäng som firande in jullovet på bästa sätt!




