Serietillhörigheter 2020/2021 (A-sektion)

Publicerad 2020-03-16 10:45
Viruset har sina effekter på många sätt. Inom hockeyn, så har alla slutspel och kvalspel påverkats genom att i förtid avslutas.

Det är redan kommunicerat att inga upp eller nedflyttningar kommer ske i SHL, Allsvenskan och Hockeyettan. Det kommer heller inte koras någon svensk mästare i år. Nu arbetar Stockholms ishockeyförbund med hur de skall förhålla sig till att serier och kvalspel avslutades i förtid. För Sollentunahockey så är det främst J18 som riskerar att påverkas. J20 kommer kvarstå i RegElit, och A-Lag kommer kvarstå i HockeyEttan.

Som många av er vet, så tog J18 en direktuppflyttningsplats till Elit, dock kvarstod ett kvalspel för att helt klargöra vilka lag som skulle flyttas upp eller ner till 2020/2021.

I dagsläget kan vi inte svara på vad som kommer ske. Förbundet har meddelat att de inte vill ta förhastade beslut. Vi argumenterar självfallet för att de lag som redan var kvalificerade för upp eller nedflytt skall förbli, enligt rådande regelverk. Så snart vi har mer information, så kommer den delas.

Hoppas ni alla håller er friska, och vid gott humör.

mvh

Styrelsen


MF
Md cyloq med svart bakgrund
Arenasponsor
Md ccm logo solo
Materialsponsor
Md img 5764
Teamtextil & Merchandise
Md hockeygear
Åteförsäljare utrustning & material
Md fritidskortet logo rgb hi res
Md attityd bete dig mot domarna
Md shc spelare
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub